Objawy czerniaka. Do jakiego lekarza się zgłosić?

Czerniak jest rodzajem raka skóry, który może rozprzestrzenić się na inne części ciała, jeśli pozostanie nieleczony. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z objawów czerniaka i zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że możesz go mieć. W tym artykule omówimy wspólne objawy czerniaka i rodzaje lekarzy, do których należy się udać, jeśli podejrzewasz, że go masz.

Co to jest czerniak?

Czerniak to rodzaj raka skóry, który rozpoczyna się w komórkach produkujących pigment, zwanych melanocytami. Najczęstszym typem czerniaka jest czerniak skórny, który zwykle zaczyna się na skórze. Może on jednak rozpocząć się również w innych częściach ciała, takich jak oko lub przewód pokarmowy.

Najczęstsze objawy czerniaka

Najczęstszym objawem czerniaka jest nowy lub zmieniający się pieprzyk. Oto kilka innych typowych objawów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Znamię, które jest asymetryczne, z dwoma różnymi połówkami, które nie pasują do siebie
  • Znamię, które ma nieregularną granicę
  • Znamię, które ma wiele kolorów lub jest nierównomiernie zabarwione
  • Znamię o średnicy większej niż 6 milimetrów (mniej więcej wielkości gumki do ołówka)
  • Znamię, które ewoluuje lub zmienia swój rozmiar, kształt lub kolor
  • Znamię, które swędzi lub krwawi

Do kogo powinieneś się zgłosić, jeśli podejrzewasz czerniaka?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć czerniaka, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Następujące rodzaje lekarzy mogą diagnozować i leczyć czerniaka:

  1. Dermatolog: Dermatolog jest lekarzem, który specjalizuje się w chorobach skóry i może diagnozować i leczyć czerniaka. Mogą oni również usunąć wszelkie podejrzane znamiona lub narośla na skórze.
  2. Onkolog: Onkolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu raka. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie czerniaka, onkolog może pomóc Ci określić najlepszy plan leczenia w Twojej konkretnej sytuacji.
  3. Chirurg: Chirurg może usunąć wszelkie podejrzane znamiona lub narośla na skórze. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie czerniaka, chirurg może również usunąć wszystkie zaatakowane węzły chłonne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowotworu.

Jak diagnozuje się i leczy czerniaka?

Czerniak jest zwykle diagnozowany poprzez biopsję, podczas której pobiera się małą próbkę podejrzanego znamienia lub wzrostu i bada pod mikroskopem. Jeśli biopsja wykaże, że masz czerniaka, lekarz określi najlepszy plan leczenia w danej sytuacji. Może to obejmować operację usunięcia zaatakowanego obszaru, radioterapię lub chemioterapię.

Czytaj  Poradnik "Razem w Immuno-Onkologii"
marek-czerniak

Marek Czerniak

Jestem redaktorem tego serwisu o zdrowiu, odchudzaniu, fitnessie i dietach oraz profesjonalnym trenerem personalnym i dietetykiem z wieloletnim doświadczeniem w branży. Moją pasją jest zdrowy styl życia i jego wpływ na zdrowie i samopoczucie, a moim celem jest dzielenie się tą wiedzą i pomaganie ludziom w ich drodze do zdrowego ciała i umysłu. Z entuzjazmem podchodzę do tej dziedziny i jestem ceniony za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, aby pomóc innym w ich dążeniu do zdrowia i szczęścia.