Opalanie bez ryzyka – jak zabezpieczyć znamiona przed słońcem?

Ochrona znamion przed działaniem promieni UV jest absolutną koniecznością dla wszystkich, którzy chcą dbać o swoje zdrowie. Dowiedz się, co możesz zrobić, by Twoje zmiany pigmentacyjne nie przerodziły się w nowotworowe.

Znamiona na skórze a słońce

Choć znamiona są niemal nieodzownym elementem naszej skóry, nie każdy wie, jak ważne jest zabezpieczanie ich przed słońcem. Bezpośrednia ekspozycja na działanie promieni UV wnikających w głąb skóry i uszkadzających komórki może prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych, jakimi są nowotwory złośliwe np. czerniak. Najbardziej narażone są tu osoby o jasnej karnacji z dużą ilością pieprzyków i przebarwień. Każdy jednak powinien przykładać dużą uwagę do ochrony swoich znamion przed słońcem, a także obserwować je, szczególnie w sezonie letnim. Warto w tym celu regularnie wykonywać pomiary i zapisywać wyniki. Dobrze sprawdza się np. wykonywanie fotografii z przyłożoną do znamienia linijką. 

Jak chronić znamiona przed działaniem słońca?

Idealnie byłoby oczywiście unikać bezpośredniej ekspozycji wszelkich przebarwień, szczególnie w okolicach godziny 11-14, gdy słońce jest najbardziej intensywne. W miarę możliwości staraj się zakrywać części ciała objęte zmianami. W przypadku tych umiejscowionych na twarzy, karku, dobrze się sprawdzą czapki z daszkiem oraz kapelusze z dużym rondem.

To nie wszystko. Najlepszą ochroną przed promieniami UV jest dobry krem przeciwsłoneczny z wysokim SPF. Co istotne, należy go stosować nie tylko podczas opalania się i przebywania na słońcu, ale również w pochmurne dni. Dlaczego? Najbardziej szkodliwymi promieniami są UVA, które oddziałują na naszą skórę przez cały rok, niezależnie od pogody.

O ochronie znamion powinni pamiętać również rodzice dzieci, które posiadają pieprzyki i przebarwienia. Krem z filtrem dla dzieci to obowiązkowy kosmetyk na każde plażowanie, a także wakacyjny wyjazd. Delikatną skórę malucha należy chronić przed słońcem już w wieku niemowlęcym, nawet zanim pojawią się pierwsze pieprzyki.

Jak stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym?

Tylko prawidłowa aplikacja kosmetyku może przynieść oczekiwane efekty i zapewnić skuteczną ochronę przed działaniem promieni UV. Zawsze stosuj się do ulotki dołączonej do opakowania lub informacji na nim zawartych. Najczęściej zaleca się nałożenie kremu ochronnego ok. 15 min przed wyjściem na słońce. Składniki aktywne muszą wniknąć w głąb skóry, by mogły realizować swoje zadanie.

Aplikację kosmetyku powinno się powtarzać co ok. 2-3h, a także po każdej kąpieli w basenie czy naturalnym zbiorniku wodnym.

Kiedy znamiona powinny zaniepokoić?

Zawsze, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, chcesz się upewnić, że Twoje znamiona nie mają cech chorobowych, skonsultuj się ze specjalistą. Udaj się do niego również wtedy, gdy zaobserwujesz, że Twoje znamię się powiększa.

Innymi niepokojącymi objawami mogą być: nierówne granice znamienia, asymetria, niejednolity lub zmieniający się koloryt, średnica większa od średnicy ołówka. Jeżeli wokół znamienia pojawi się jasna obwódka, u osób starszych, może to świadczyć o powstawaniu zmian nowotworowych. U dzieci i osób młodych zwykle jest to objaw redukcji pieprzyka.

marek-czerniak

Marek Czerniak

Jestem redaktorem tego serwisu o zdrowiu, odchudzaniu, fitnessie i dietach oraz profesjonalnym trenerem personalnym i dietetykiem z wieloletnim doświadczeniem w branży. Moją pasją jest zdrowy styl życia i jego wpływ na zdrowie i samopoczucie, a moim celem jest dzielenie się tą wiedzą i pomaganie ludziom w ich drodze do zdrowego ciała i umysłu. Z entuzjazmem podchodzę do tej dziedziny i jestem ceniony za swoją wiedzę i doświadczenie. Chętnie dzielę się swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, aby pomóc innym w ich dążeniu do zdrowia i szczęścia.

Dodaj komentarz